فیات ۵۰۰ کانورتیبل (FIAT 500c)

لذت راندن زیر آسمان آبی با یکی از جذاب‌ترین هاچ‌بک‌های بازار؛ این خلاصه ایده‌ای بود که طراحان فیات بر اساس آن طرح‌های اولیه فیات ۵۰۰ کانورتیبل (کروکی) یا فیات ۵۰۰c را ترسیم کردند. مدل‌های فیات ۵۰۰ کروکی، مانند نمونه‌های هاچ‌بک، با الهام از طرح‌های اولیه فیات ۵۰۰ در دهه ۵۰ میلادی شکل گرفته بود و به همین دلیل همچنان حس نوستالژی و اصالت را می‌شد در آن‌ها دید. ترکیب این جذابیت با یک سقف برزنتی جمع شونده برقی باعث شد فیات ۵۰۰ کروک از زمان معرفی در سال ۲۰۰۹ تا کنون یکی از محبوب‌ترین خودرو‌ها در کلاس خود باشد و با فیس لیفتی که در سال ۲۰۱۶ بر روی آن انجام شد، طراحی آن زیباتر نیز شده است.

هدف طراحان برای فیات ۵۰۰ کانورتیبل، تبدیل مدل‌های هاچ‌بک به مدل‌های کروک بود و به همین دلیل برای افزایش ایمنی سرنشینان و افزایش رفاه آن‌ها، ایده حفظ ستون‌های جانبی و درب‌های خودرو و استفاده از یک سقف برزنتی مطرح شد. به این ترتیب حتی در نبود سقف هم خودرو از ایمنی کاملی برخوردار است و به علاوه نیازی به اعمال تغییرات در طراحی بدنه جذاب فیات ۵۰۰ نبود. به این ترتیب سقف فلزی و شیشه عقب با سقف جدید جایگزین شدند و اینگونه بود که یکی از جذاب‌ترین کانورتیبل‌های بازار در کلاس کامپکت متولد شد.

از نظر قوای محرکه و مشخصات فنی و ابعاد، فیات ۵۰۰c مشابه مدل‌های هاچ‌بک است اما در اینجا خبری از سقف فلزی یا شیشه‌ای نیست و این سقف جای خود را به یک سقف برزنتی داده است. البته متناسب با حذف سقف، شاسی خودرو تقویت شده تا استحکام کلی بدنه افزایش پیدا کند.

سقف فیات ۵۰۰ کروکی در دو مرحله و به صورت برقی جمع می‌شود. در مرحله اول، بخش بالای سر سرنشینان جمع شده و در انتهای سقف قرار می‌گیرد. اگر همچنان هوای تازه بیشتر می‌خواهید، می‌توانید باز هم با یک کلید، سقف را کاملا جمع کنید. در این حالت بخش پشتی سقف (محل قرار گیری شیشه عقب) هم جمع شده و به طور کامل در بالای صندوق عقب جای می‌گیرد. در این حالت یک هاچ‌بک کانورتیبل در اختیار خواهید داشت که برای رانندگی در هوای بهاری ایده‌آل است.

سقف جمع شده، فضای کمی در صندوق عقب اشغال می‌کند و تمام فرآیند باز و بسته شدن آن به صورت برقی و خودکار انجام می‌شود. در زمان بسته بودن سقف، به دلیل وجود ستون‌های جلو و وسط و عقب، ایمنی خودرو کامل است ضمن آنکه شیشه‌های جلو و جانبی، مانع از آشفتگی هوا درون کابین می‌شوند. سقف خودرو کاملا ضد آب است و در صورت نیاز می‌توانید در هوای بارانی سقف را ببندید تا محیط داخلی از باران محفوظ بماند. پوشش سقف به گونه‌ای است که به راحتی شسته می‌شود و نیازی به تمیز کننده‌های شیمیایی قوی ندارد. سقف در مدل‌های فیات ۵۰۰ کروکی در رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شود تا در ترکیب با تنوع رنگ‌های بدنه، طیفی بی‌نظیر از انتخاب را پیش روی خریداران قرار دهد.