فیات تیپو

کمپانی فیات خودرو تیپو (TIPO) را در سه کلاس سدان، استیشن و هاچبک به بازار جهانی معرفی کرده است، این خودو با هفت پیشرانه تولید می شود که دو مدل آن دیزلی هستند .

نسخه۱.۴ لیتری پایه این خودرو ۹۵ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۱۲۷ نیوتون متر و نسخه ی ۱٫۴ لیتری توربو این خودرو نیز ۱۲۰ اسب بخار را با گشتاور ۲۱۵ نیوتن متر تولید می کند. گیربکس انتخابی برای مدل های ۱٫۴ لیتری از نوع شش دنده دستی است و در مدل ۱۲۰ اسب بخاری، قابلیت شتابگیری ۹.۸ ثانیه را فراهم می کند .

نسخه ۱.۳ لیتری دیزل فیات تیپو دارای قدرت موتور مشابه مدل قبل بوده و با گیربکس ۶ سرعته ی دستی خود حدود ۱۲ ثانیه پس از شروع حرکت به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت میرسد. حداکثر سرعت این خودرو ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت می باشد. همچنین میانگین مصرف سوخت این مدل ۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر برآورد شده است .

نسخه ۱.۶ لیتری فیات تیپو دارای قدرت موتوری معادل ۱۲۰ اسب بخار و گشتاور ۳۲۰ نیوتن متر که با جعبه دنده اتوماتیک ۶ سرعته، ظرف ۱۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد. میانگین مصرف سوخت فیات تیپو ۴.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است که با سرعت ثابت بزرگراه به ۳.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و با رانندگی در ترافیک شهری به ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر میرسد .

سیستم های ایمنی این خودرو شامل: ۶ عدد کیسه هوای ایمنی( راننده، سرنشین جلو، جانبی و پرده ای ) ، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کمکی ترمز، سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل ایستایی در سراشیبی، سیستم ضد لغزش، سیستم ضد سرقت ایموبلایزر، سیستم ISOFIX برای صندلی کودک و … می باشد.

همچنین تجهیزات رفاهی فیات تیپو عبارت اند از: آینه‌های جانبی برقی گرم‌گن دار‌، صفحه نمایشگر لمسی لمسی ۵ اینچی ، فرمان الکتریکی حساس به سرعت، نمایشگر فشار باد لاستیک ، سیستم تهویه مطبوع دوگانه اتوماتیک ، نمایشگر ۳٫۵ اینچی TFT برای پنل ابزارها ، کروز کنترل ، آینه داخلی دید عقب از جنس الکتروکرومیک ، سنسور غروب و باران ، روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ‌های جلو ، دستگیره‌های بیرونی درب از جنس کروم ، پورت USB – AUX و اتصالات بلوتوث ، مه‌شکن‌های جلو و عقب و رینگ‌های آلومینیومی .

استیشن